Jana bude brzy sbírat lipový květ
Divadlo Viola Praha
Jevištní báseň vycházející ze souboru Doležalovy poezie mění divadelní adaptace v celistvý příběh o silném milostném poutu. Mistrně napsaný žalozpěv za milovanou ženu pod názvem Jana bude brzy sbírat lipový květ vychází ze stejnojmenné sbírky spisovatele a básníka Miloše Doležala. Jeho kniha zazářila v soutěži Magnesia Litera, kde se stala Knihou roku 2022.
Sbírku milostných básní, v níž se vyrovnává se ztrátou milované osoby, vydal Miloš Doležal krátce po smrti své manželky Jany. Jeho poezie je jímavá, ne však výhradně truchlivá: autor vzpomíná na radostné okamžiky seznámení, svatbu, chvíle společného života. Literární dílo dává naději, že silný vztah nekončí nutně smrtí, že své blízké ve skutečnosti nikdy neztrácíme a že je láska nedílnou součástí našich životů. Hluboké verše se promění v podmanivý dialog muže a ženy v podání Davida Matáska a Jenovéfy Bokové. Hudbu k inscenaci složil renomovaný hudebník Jan P. Muchow. Jenovéfa Boková obohatí představení i hrou na housle.
Magnesií Literou oceněná sbírka M. Doležala našla ve Viole jemnou, a přitom výraznou inscenační podobu. B. Parkanová s citem poskládala hudbu J. P. Muchova, filmové dotáčky i light design do vyvážené mozaiky zrcadlící bolest, naději i smíření. D. Matásek a J. Boková neupadají ve svých úlohách do sentimentu, naopak nabízejí čisté a střídmé herectví, díky němuž je možno intenzivně vnímat i vše nonverbálně řečené. Na jevišti spatřujeme obraz partnerství, jehož hloubku nedokáže zpřetrhat ani smrt. Parkanová přináší inscenaci, jež nenaplňuje hlediště smutkem, ale poukazuje na křehkost života a všeho, co nás obklopuje a co bereme jako samozřejmost. - Jiří Landa, i-divadlo
Upozorňujeme diváky, že inscenace vznikla pro komorní prostor Divadla Viola. Zájezdová verze je upravena podle prostorových a technických možností hostitelské instituce.
Režie: Beata Parkanová
Hrají: Jenovéfa Boková, David Matásek